15.Dünya Çocukları Haiku Yarışması Değerlendirmesi

15.Dünya Çocukları Haiku Yarışmasının CANLILAR temalı çalışmaları Derneğimizde toplanıyor. Emekleriniz için teşekkür ederiz.

Bu yılki yarışmanın değerlendirmesini 10-11 Mart 2018 tarihlerinde Dernek Merkezimizde yapacağız. Daha sonraki günlerde jurimiz hakkında da bilgi vereceğiz.

Diğer yandan son günlerde bize telefon ve posta yolu ile yapılan başvuruları dikkate alarak şunu da bildirmek istiyoruz :   Ocak ayı içinde elimize ulaşan çalışmalar değerlendirmeye alınacaktır.

Haiku Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Sevgili Çocuklar ve Öğretmenlerimiz
Zaman ayırıp üzerinde çalıştığınız Haiku’larınızın Yarışma kurallarına göre hazırlanmış olması için sizinle  → JIKAD_Haiku ← dosyasını paylaşıyoruz.
Bu pdf dosyasını indirip, inceledikten sonra daha güzel haiku yazabileceğinizi düşünüyoruz.
Alttaki videoyu izleyerek kendi başınıza da çalışabilirsiniz.
Aynı videoyu  https://www.youtube.com/watch?v=RDlSPScHmXA adresindeki youtube kanalımızdan da izleyebilirsiniz.

2017-2018 Dünya Çocukları Haiku Yarışması için Başvurularınız Bekliyoruz

MERHABA

Artık eğitim-öğretim dönemi de başladığına göre, bu yılki teması CANLILAR olan yarışma için çalışmaya başlayabilirsiniz değil mi? Biz 1 Ekim – 15 Ocak 2018 tarihleri arasında eserlerinizi toplamak için hazırız.

Japon Hava Yolları (JAL) Vakfı tarafından iki yılda bir dünya genelinde düzenlenen “Dünya Çocukları Haiku Yarışması” kültürün önemi, barışın kalıcılığı ve çocukların geleceğimiz olduğu gerçeğiyle yola çıkmaktadır. Bu yarışmaya Japonya İzmir Kültürler Arası Dostluk (JİKAD) Derneği olarak 2013 yılında dahil olduk. 6-15 yaş arasındaki çocuklar arasında düzenlenen yarışmanın On üçüncü ve On dördüncüsünün Türkiye organizasyonunu yürüttük, 2107-2018 yıllarını kapsayan 15. Dünya Çocukları Haiku  Yarışmasına da desteğimizi sürdürmekteyiz.

Yarışmaya, bugüne kadar İzmir başta olmak üzere Adana, Bursa, Kayseri, İstanbul, Ankara, Manisa gibi pek çok ildeki bilim-sanat merkezleriyle  ilk ve ortaokul öğrencilerinden katılım sağlanmıştır. Bu yıl  yarışmamızın daha fazla yaygınlaşmasını temenni etmekte olup ödül sayımızı da çoğaltmayı planlamaktayız.

“Canlılar” temalı bu yılki haiku (kısa Japon şiir türü) yarışmasının başvuruları 1 Ekim 2017-15 Ocak 2018 tarihlerinde olacaktır.  Çocuklarımızın Türkçe haikuları ile katılabileceği yarışmamızla ilgili detaylı bilgilere bu blog sayfasından ulaşabilirsiniz. Sayfamızdaki Haiku yazım kuralları, juri değerlendirme esasları, geçen yıllarda ödül alan haikular gibi  içeriği lütfen vaktiniz oldukça inceleyin.

Belirtilen tarihler arasında Derneğimizde toplanana çalışmalar, juri başkanlığını haiku alanında çalışmaları ve ödülleri  bulunan Erciyes Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Doç.Dr.Ali Volkan ERDEMİR’in yürüttüğü Türkiye Jürisi tarafından değerlendirilmekte ve ödüllendirilmektedir. Ödüller JAL Vakfı tarafından gönderilmektedir. Ayrıca yarışmada ilk on sırada yer alan çalışmalar, JAL Vaktı tarafından  yayınlanan Dünya Çocukları Antolojisi’nde resimleri ile beraber basılmaktadır.

Çalışmanız tamamlandığında,  Türkçe hazırladığımız →  2017_haiku_basvuruformu ←  nu indirip, tükenmez kalem ile doldurun, çalışmanızın arkasına yapıştırın. Çalışmanızı katlamadan, uygun ebatta bir zarfa koyup en geç 15 OCAK 2018 günü elimizde olacak şekilde, aşağıdaki adrese gönderin.

Japonya İzmir Kültürler Arası Dostluk Derneği
PK 225 – 35212 Pasaport PTT Şubesi Konak -İZMİR

Değerlendirme tarihi olarak Şubat ayının son haftasını planlamaktayız. Tüm haberleri yine bu sayfada günü gününe sizinle paylaşacağız

Okullarınızda konu ile ilgilenecek, öğrencileriyle atölye çalışmaları yaparak kurallarına uygun eserleri tarafımıza iletebilecek öğretmenlerinize saygılarımızı iletiriz.

 

Şimdiden İYİ EĞLENCELER

Yarışmanın duyurusu için yardımcı olmanızdan da mutlu oluruz.Bu yılki yarışmanın Türkçe el ilanı  →  2017_haiku_elilani ← buradan pdf formunda indirebilirsiniz.
2017_haiku_duyuru

HAİKU için Temel Kurallar

Sevgili Öğrenciler, Öğretmenler ve Veliler

Öncelikle sizlerin haiku için verdiğiniz emeğe teşekkür etmeliyiz. 2013 yılından beri sürdürdüğümüz bu etkinlikte birbirinden değerli çalışmalar ile bizleri desteklediniz.

2017-2018 için duyurusuna başladığımız bu yılki yarışmada size bazı ipuçları vererek resimlerimizde olsun, haikularımızda olsun çıtayı yükseltelim istiyoruz.

Jurinin değerlendirme yaparken dikkat edecekleri neler, işte ipuçları!

lin_sakura3

3 çok kısa dize  olacak, mutlaka 5-7-5 olması şart değil ancak, bu forma yakın olmalı, uzamamalı.

lin_sakura3

Haiku bir şiirdir, kulağa düz yazı, yani bir cümle gibi gelmesin, anlaşılır ancak şiir formunda olmalı.

lin_sakura3

Doğadan, mevsimlerden bir referansı mutlaka olmalı, şiir doğadaki o nesne üzerine kurulmuş olmalı.

lin_sakura3

Bu küçükü haiku’yu da iki bölüm gibi düşünün ve en önemli duyguyu bitiş satırına saklayın, bittiğinde okuyucuyu şaşırtsın.

lin_sakura3

Resim birinci önceliğimiz değil, öncelikle haiku formuna uygun olmalı. Ancak resim sizin içinizdeki duyguyu anlamamıza biraz daha yardımcı oluyor. Ayrıca yarışma bitince   yayınlanan kitapta haikunuzun resmi ile beraber yayınlanması ya da kartpostal olarak basılması için özenli resim çalışmaları tercih ediliyor.

lin_sakura3

Bunun dışındaki önemli kurallar ise şunlardı: nokta konmayacak, kafiyeli olmayacak.Tamamen orjinal, size ait olacak.
6 yaşından 15 yaşına kadar öğrencilerin katılabildiği bu yarışmada  sizleri yaşlarınıza göre ayrı ayrı değerlendiriyoruz. 6-7 beraber 8-10, 11-12 ve 13-15 yaş grupları olarak, her bir grubu kendi içinde, çalışmalardan hangisi o seviyeye göre öne çıkanlar diyerek okuyoruz.

(2017-2018 )15.Dünya Çocukları Haiku Yarışması

EVET çocuklar! Tema belli oldu, bize HAİKU’larınızı gönderin.2017_haiku_e

 

13. ve 14. yarışmalarda da organizasyonuna destek sağladığımız, JAL Vakfınca düzenlenen  “15.Dünya Çocukları Haiku Yarışması” teması duyuruldu.

TEMA : CANLILAR

BAŞVURU TARİHİ : 01/10/2017 – 15/02/2018

6-15 yaş arası çocukların katılabildiği bu haiku yarışmasına Türkiye’nin her yerinden çocuklarımızın katılımını bekliyoruz.

Haiku nasıl yazılır artık yavaş yavaş öğreniyoruz. Güzel bir an yakalayıp, onu hem çizeceğiz hem de kurallarına uygun kısa şiirimiz ile anlatacağız. Geçen yıllardaki çalışmaları bu sayfadan incelemeniz yararlı olacaktır. Son başvuru tarihinden sonra adresimize ulaşan çalışmalar ne yazıkki kabul edilmeyecektir. Bu konuda veli ve öğretmenlerimizin hassasiyetini rica ediyoruz.Başvuru Formu ve diğer detaylar ileride yayınlacaktır.

Şimdi bol bol haikulu hayaller kurmaya başlıyoruz.

14. Yarışmanın Kitabı Basıldı

2016 yılında 36 ülkenin katıldığı “SABAH” temalı haikular Japonya’da biraraya getirildi, kitap elimize ulaştı.

Sabah dünya çoçukları için UMUT, ANNE SICAKLIĞI, DEĞERLİ BİR HEDİYE,TAZELENME, YENİDEN DOĞUŞ…
Çocukların kalplerine evrenselliği, barış ve kardeşlik ruhunu aşılayan böylesi bir amaç için Derneğimiz adına emek vermek hepimizi duygulandırdı.

Bu yılki kitapta, 13.yarışmada olduğu gibi 10 TÜRK öğrencinin eserleri yer aldı. 4 haiku resimleri ile beraber yayınlandı. Öğrencilerimize kitapları kargo ile 4 Ocak 2017 tarihinde gönderilmiştir.

JAL Vakfında, yarışmanın diğer 35 katılımcı ülkesinde ve JİKAD’da emek veren herkesi ve tüm öğrencilerimizi kutluyoruz. ·

zeynepnisa_turkdonmez

Sayfa 82 – Zeynep Nisa Türkdönmez

 

nedimhan_ozkolSayfa 96 – Nedimhan ÖZKOL

ilknurhilal_elitasSayfa 28 – İlknur Hilal ELİTAŞ

efe_aydinSayfa 112- Efe AYDIN

 

JİKAD Ödül Töreni

12 Haziran 2016 pazar günü Derneğimizde İzmir’li haikucu çocuklar ile Ödül Törenimizi gerçekleştirdik. Çocuklarımızın haikularını yazarken neler düşündüğünü,neler hayal ettiğini sorup, haiku yazmaya devam edip etmediklerini sorduk.

Sertifikalarını ve hediyelerini verdikten sonra beraberce origami çalışması yaptık.İşte etkinliğimizden bazı fotoğraflar.

15.yarışmada da bizimle olacaklar!

IMG_7540Ödül töreninden önce çocuklarla sohbet ederken.

IMG_7533Sertifika ve ödüllerimizi verdik.

IMG_7473İzmir’li onbir haikucu çocuğumuz ile bir arada
IMG_7479Derneğimizdeki küçük misafirlerimizi yolcu ederken

 

 

Haikucu Çocuklarla Buluşma ve Origami Etkinliğimize Davetlisiniz

 Japonya’da düzenlenen Uluslararası Dünya Çocukları Haiku Yarışmasında ve Ağaç Sevgisi Resim Yarışmasında ödül alan çocuklarımızı 12 Haziran 2016 Pazar günü saat 14:00’de  Derneğimize davet ediyoruz.

 İlayda Ecelioğlu, Nedimhan Özkol,Efe Aydın,İlknur Hilal Elitaş, İlkem Sunay Yücel,Sude Çelik,Sura Yaşa,Ceren Koldaguç, Simge Puğ,Buse Kale ve Leyla Cengizay haikuları ile ödül alan İzmir’li çocuklarımız olmuşlardı. Resim yarışmasında ise Ece Gencer FBS Fukuoka ödülünü almıştı.12 Haziran pazar günü çocuklarımız aileleri/öğretmenleri ile beraber ödül ve hediyelerini almak üzere Derneğimize bekliyoruz. Çocukların haiku yazarken ki duygu ve düşüncelerini de dinlemeyi  çok istiyoruz.

 origami12haziran

Çocuklarımızın ödüllerini verdikten sonra da hepberaber origami çalışması yapacağız. 

JİKAD Üye ve Takipçilerinin de katılabileceği bu etkinliğimizde turna kuşundan kapı süsü çalışacağız. Origami çalışmasını Hayat Gürdal hoca yürütecek. Etkinlik saat 17:00’de sona erecektir.

Orgiami kağıdını Derneğimizden temin edebilirsiniz. 10 adet kağıt 5TL’dir.
Origami çalışmasına 12 yaş üstü herkes gelebilir.

14. Dünya Çocukları HAiku YarışmasındaJAL Prize Alan Haikular

2016 (11)(İlkem Sunay Yücel, İzmir, 13, F)

 

2016 (12)(Betül Can, Ankara, 10, M)

 

2016 (13)(Gülsu Necla Değer, Kastamonu, 11, F)
2016 (14)(Birce Çelebi, Bursa, 11, F)

 

2016 (15)(Sude Çelik, İzmir, 9, F)

 

2016 (16)(Mediha Eylül Bilim, Bursa, 12, F)

2016 (17)(Sura Yaşa, İzmir, 9, F)

 

2016 (18)(Su Eda Alıç, Bursa, 12, F)

 

2016 (19)(Aleyna Şenyurt, Muğla, 11, F)

 

2016 (20)(Kayra Sarğın, Bursa, 11, M)

 

2016 (21)(Hazarhan Ertekin, Bursa, 10, M)

 

2016 (22)(Mustafa Akgül, Ankara, 8, F)

 

2016 (23)(Ayşegül Demircioğlu, 12, F)

2016 (24)(Ceylin Karaca Bursa, 12, F)

 

2016 (25)(Ceren Koldaguç, İzmir, 12, F)

 

2016 (26)(Beyzanur Yalçın, Bursa, 13,F)

 

2016 (27)(Nazlıcan Özergin, Adana, 9, F)

 

2016 (28)(Nilsu Özkasap, Bursa,11, F)

 

2016 (29)(Simge Puğ, İzmir, 8, F)

 

2016 (30)(Mert Tokmak, Ankara, 10, M)

2016 (31)(Buse Kale, İzmir, 12, F)

2016 (32)(Armağan Şevval Kara, Bursa, 10, F)

 

2016 (33)(Yağmur Koca, Bursa, 11, F)

2016 (34)(Ahmet Katı, Bursa, 12, M)

2016 (35)(Furkan Yılmaz, İzmir, 12, M)

 

2016 (36)(Bekir Berk Bengi, Ankara, 6, M)

2016 (37)(Aybüke Büşra Mumcu, İstanbul, 15, F)

 

2016 (38)(Neslihan Dönmez, Adana, 12, F)

2016 (39)(Ömer Talha Ateş, Adana, 11, M)

2016 (40)(Gökhan Tunç, İstanbul, 9, M)

2016 (41)(Neriman Elif Akkoç, Adana, 11, F)
2016 (42)(Beril İnal, Van, 11, F)
2016 (43)(Asude Zeren Akkaya, Bursa, 12, F)
2016 (44)(Ceyda Cengizay, İzmir, 9, F)
2016 (45)(Bayram Hamza Karlı, Ankara, 10, M)

14.Dünya Çocukları Haiku Yarışması-JAL Grand Prize

2016 (1)(İlayda Ecelioğlu,İzmir, 7, F)

 

2016 (2)(Zeynep NisaTürkdönmez, Bursa, 9, F)

 

2016 (3)(Nedimhan Özkol, İzmir, 6, M)
2016 (4)(Maide Avcu,Bursa, 15, F)

 

2016 (5)(Duygu Gürler, Adana, 12, F)

 

2016 (6)(Güler Kaya, Ankara, 10, F)

 

2016 (7)(Nurdan Ahmetoğlu Ankara, 10, F)

 

2016 (8)(Ezgi Boz, Bursa, 13, F)

 

2016 (9)(Efe Aydın İzmir, 7, M)

 

2016 (10)(İlknur Hilal Elitaş, İzmir,13, F)